RESULTATLISTA för Bodenloppet 2008 2008-02-02

Arrangör: Bodens SK


                                Resultat  H Motion 10 (K)
                                =========================
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  2   Tommy Eliasson            Ässjans fritidsfören       45:11          0
  2  3   Håkan Nilsson             Vuollerims SK              47:54       2:43
  3  1   Roland Lysell             Strömnäs GIF               50:41       5:30



                                Resultat  D Motion 10 (K)
                                =========================
                                                            Banlängd 10 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  5   Linnea Liljegren          Luleåpolisen               32:36          0
  2  4   Malin Englund             Älvsby IF                  40:22       7:46



                                Resultat  H Motion 20 (K)
                                =========================
                                                            Banlängd 20 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  7   Leif Mäkipiha             Jänkisjärvi IF           1.06:22          0
  2  8   Samuel Lindehag           Strömnäs GIF             1.06:36         14
  3  242 Christer Johansson        Antnäs BK                1.07:00         38
  4  10  Vilhelm Lundström         Hortlax IF               1.07:13         51
  5  244 Christer Edlund           Lulekamraterna           1.09:08       2:46
  6  9   Bo Nyström                Älvsby IF                1.10:10       3:48
  7  243 Lennart Rendal            Vittjärvs IK             1.27:57      21:35
  8  241 Olof Leden                FMIF                     1.34:51      28:29



                                Resultat  D Motion 20 (K)
                                =========================
                                                            Banlängd 20 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  12  Catharina Lysell Bergstr  Strömnäs GIF             1.15:06          0
  2  14  Camilla Rönnbäck          Luleå Gjutarens IF       1.31:09      16:03
  3  15  Mona Lis Sundling         Smedsbyns IF             1.36:59      21:53
  4  13  Stina Leden               Luleå Gjutarens IF       1.38:58      23:52
  5  11  Yvonne Seppälä            Finland                  2.01:28      46:22



                                Resultat  H 17-18 (K)
                                =====================
                                                            Banlängd 20 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  17  Viktor Lund Mikko         IFK Kiruna                 57:25          0
  2  24  Adrian Bergström          Strömnäs GIF               57:33          8
  3  21  Per Lindgren              Strömnäs GIF               58:09         44
  4  22  Jens Andersson            Kalix SK                   58:11         46
  5  19  Klas Hasselgren           Sundbybergs IK           1.02:13       4:48
  6  23  Alexander Sundström       Strömnäs GIF             1.03:13       5:48
  7  18  Viktor Linder             IFK Kiruna               1.06:35       9:10



                                Resultat  H 19-20 (K)
                                =====================
                                                            Banlängd 20 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  32  Jim Åhl                   Gellivare SA               54:48          0
  2  29  Erik Lindgren             Strömnäs GIF               56:28       1:40
  3  31  Daniel Halvarsson         Bodens SK                1.00:34       5:46
  4  28  Tobias Lustig             Jukkasjärvi IF           1.03:37       8:49



                                Resultat  D 19-20 (K)
                                =====================
                                                            Banlängd 20 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  39  Sofie Ekberg              Gellivare skidallian     1.03:11          0
  2  37  Kerstin Holmberg          Strömnäs GIF             1.08:25       5:14
  3  38  Jenny Jakobsson           Kalix SK                 1.10:59       7:48



                                Resultat  H Motion 40 (K)
                                =========================
                                                            Banlängd 40 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  263 Stefan Juntti             Seskarö IF               2.11:22          0
  2  253 Göran Gunnelbrant         LKFF                     2.12:38       1:16
  3  69  Roger Tillstam            LKFF Kiruna              2.13:41       2:19
  4  67  Jari Vanhapiha            Finland                  2.15:56       4:34
  5  57  Magnus Granberg           Strömnäs GIF             2.18:49       7:27
  6  56  Sture Olsson              Bodens SK                2.23:38      12:16
  7  77  Peter Hietala             Övertorneå IF            2.26:55      15:33
  8  75  Erik Sundström            Älvsby IF                2.27:56      16:34
  9  264 Vidar Långås              Sunderby SK              2.30:36      19:14
 10  74  Rune Karlsen              Bodö                     2.31:07      19:45
 11  45  Roger Elimä               Strömnäs GIF             2.31:23      20:01
 12  51  Johan Lahti               BAIK                     2.32:08      20:46
 13  79  Thomas Hansson            Granhults IK             2.32:18      20:56
 14  270 Gösta Emmoth              Kangas IK                2.32:54      21:32
 15  305 Lars Eriksson             LKIF                     2.33:36      22:14
 16  89  Simon Norman              Exait IF                 2.33:52      22:30
 17  59  Ulf Wikström              Antnäs BK                2.35:10      23:48
 18  78  Christer Martinsson       Granhults IK             2.35:17      23:55
 19  66  Carl-Gustaf Taavo         Telia IF                 2.36:10      24:48
 20  70  Brage Strang Wikström     Bodens SK                2.36:34      25:12
 21  58  Jan Ek                    Råneå SK                 2.37:03      25:41
 22  91  Henry Pilstål             OK Renen                 2.37:45      26:23
 23  76  Börje Öhman               Övertorneå IF            2.37:47      26:25
 24  268 Helge Nilsson             Bodens Garnison          2.38:03      26:41
 25  307 Håkan Olovsson            Bodens SK                2.38:45      27:23
 26  83  Bengt Ranneberg           Sunderby SK              2.38:56      27:34
 27  48  Jörgen Paulsson           Råneå SK                 2.39:08      27:46
 28  86  Anders Moritz             Nattavaaraby SK          2.39:32      28:10
 29  90  Håkan Tavo                Aapua IF                 2.39:34      28:12
 30  258 Magnus Rönnberg           Antnäs BK                2.39:36      28:14
 31  255 Inge Fredriksson          Råneå SK                 2.40:30      29:08
 32  304 Erik Öhrneling            Bergnäsets AIK           2.41:10      29:48
 33  47  Ulf Nilsson               Jokkmokks SK             2.41:47      30:25
 34  301 Folke Henriksson          Sunderby SK              2.41:52      30:30
 35  60  Torbjörn Lundberg         Piteå If Orientering     2.42:40      31:18
 36  95  Ove Resin                 OK Vargen                2.42:43      31:21
 37  302 Erik Vallin               Vittjärvs IK             2.43:27      32:05
 38  93  Anders Lundström          Hortlax SK               2.43:32      32:10
 39  84  Örjan Kristenson          Stormfjäll               2.44:17      32:55
 40  50  Robert Nymo               Bodens SK                2.44:26      33:04
 41  306 Rolf Lantto               Rosvik IK                2.45:26      34:04
 42  80  Björn Holmgren            OK Vargen                2.47:16      35:54
 43  257 Bertil Leijding           Strömnäs GIF             2.48:42      37:20
 44  254 Torbjörn Köhler           Ernst & Young            2.48:46      37:24
 45  265 Göran Karlsson            Norrfjärdens IF          2.51:21      39:59
 46  261 Jan Leven                 Mefos IK                 2.53:36      42:14
 47  251 Nils Palmgren             OK Renen                 2.55:05      43:43
 48  61  Magnus  Nilsson           Sunderby SK              2.55:59      44:37
 49  94  Rune Nilsson              OK Vargen                2.56:05      44:43
 50  260 Urban Fägnell             Bergnäsets AIK           2.56:42      45:20
 51  44  Henrik Erlandsson         Sunderby SK              2.59:57      48:35
 52  85  Morten Hammer             Stormfjäll               3.00:13      48:51
 53  92  Per Henriksson            Bergnäsets AIK           3.00:56      49:34
 54  55  Jörgen Brunström          Bodens SK                3.02:24      51:02
 55  43  Rolf Modig                Telia FF Luleå           3.02:44      51:22
 56  81  Niklas Eskelinen          Pajala IF                3.04:57      53:35
 57  303 Hans Jönsson              FM Log                   3.07:04      55:42
 58  73  Thomas Lindell            Vittjärvs IK             3.07:40      56:18
 59  266 Per Andersson             Svappavaara IF           3.08:26      57:04
 60  65  Fredrik Resman            Björnstorps IF           3.08:48      57:26
 61  267 Lars Johansson            Brändöns IF              3.09:39      58:17
 62  64  Eric Lundgren             BBK                      3.10:56      59:34
 63  87  Göran Simu                Övertorneå IF            3.11:28    1.00:06
 64  259 Thomas Utterström         Antnäs BK                3.13:46    1.02:24
 65  262 Per-Erik Larsson          IK Örnen                 3.15:43    1.04:21
 66  62  Markus Kylmämaa           BAIK                     3.16:00    1.04:38
 67  49  Jens Sundström            Antnäs BK                3.18:40    1.07:18
 68  252 Rolf Gunnelbrant          Jukkasjärvi IF           3.18:44    1.07:22
 69  88  Göran Finni               Bergnäsets AIK           3.24:15    1.12:53
 70  46  Martti Jokelainen         Bodens SK                3.25:18    1.13:56
 71  71  Mats Johansson            Kiruna                   3.29:48    1.18:26
 72  63  Anders  Callert           I 19 IF                  3.36:11    1.24:49



                                Resultat  D Motion 40 (K)
                                =========================
                                                            Banlängd 40 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  102 Gunilla Mariedal          Korpilombolo             2.39:14          0
  2  104 Inger Johansson           Sattajärvi IF            2.51:32      12:18
  3  97  Marita Nykäinen           Pajala IF                2.57:07      17:53
  4  103 Stina Johansson           I 19 IF Boden            3.00:47      21:33
  5  100 Iréne  Danielsson         Piteå If Orientering     3.22:10      42:56
  6  99  Annika Lennstam           Hägersten                3.37:14      58:00
  7  101 Karin Sandling            Harads IF                3.59:20    1.20:06
  8  96  Carina Roos               Vidsels IK               4.15:41    1.36:27



                                Resultat  H 21 (K)
                                ==================
                                                            Banlängd 40 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  117 Johan Lintzén             Luleå Gjutarens IF       1.54:24          0
  2  274 Mikael Larsson            I 19 IF                  1.55:02         38
  3  133 Tommy Ljung               Gellivare SA             1.56:09       1:45
  4  272 Daniel Dyrander           Bergens IF               1.56:11       1:47
  5  122 Bernt Niva                IFK Kiruna               1.57:58       3:34
  6  125 Jonas Nordlander          Bodens SK                2.00:37       6:13
  7  108 Markus Knutgård           Haparanda SKT            2.00:40       6:16
  8  111 Martin Norberg            Kuivakangas SK           2.01:50       7:26
  9  138 Anders Lundbäck           Bergnäsets AIK           2.04:46      10:22
 10  115 Tomas Larsson             Vuollerim SK             2.06:29      12:05
 11  271 Peder Bodén               Lövånger Utterbäck.      2.10:58      16:34
 12  139 Johan Skott               Aapua IF                 2.11:16      16:52
 13  136 Petter Alapää             Korpilombolo GIF         2.11:43      17:19
 14  116 Per  Janzon               Arboga SK                2.12:16      17:52
 15  113 Samuel  Mukkavaara        Överkalix IF             2.12:50      18:26
 16  109 Mattias Karlsson          Ulricehamns IF           2.16:31      22:07
 17  132 Fredrik Malmström         Sävast SKi Team          2.17:09      22:45
 18  135 Stefan Hertil             OK Sarven                2.23:50      29:26
 19  130 David Englund             STIL                     2.24:13      29:49
 20  121 Magnus Persson            Evertsberg SK            2.27:52      33:28
 21  128 Andreas Larsson           Nattavaaraby SK          2.28:55      34:31
 22  124 Jonas Kyrö                Pajala IF                2.31:17      36:53
 23  129 Tommy Vestman             Vittjärvs IK             2.35:34      41:10
 24  126 Lars Hortlund             Älvsby IF                2.37:34      43:10
 25  140 Simon Mattson             Aapua IF                 2.38:42      44:18
 26  118 Johan Granlund            Lövånger Uttersjöbäc     2.39:30      45:06
 27  127 Niklas Zackrisson         IF Spirit IF             2.43:00      48:36
 28  273 Matteus Breimar           Rutviks SK               2.43:37      49:13
 29  107 Magnus Söderberg          Stil                     2.45:30      51:06
 30  137 Peter Sköllemark          Infjärdens SK            2.49:08      54:44
 31  134 Magnus Sandvall           Malmberget AIF           2.52:26      58:02
 32  114 Erik Wall                 Stil                     2.54:17      59:53
 33  123 Jonas Mattsson            LKAB Fritid              3.32:26    1.38:02



                                Resultat  H 35 (K)
                                ==================
                                                            Banlängd 40 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  142 Kjetil Fareth             Alta                     1.58:31          0
  2  203 Lennart Töyrä             Jukkasjärvi IF           1.59:43       1:12
  3  204 Ulf Karlsson              Hortlax SK               2.00:38       2:07
  4  143 Mats Olander              I 19 IF                  2.06:36       8:05
  5  205 Mats Westin               I 19 IF                  2.07:44       9:13
  6  149 Lars Nilsson Springare    Nattavaaraby SK          2.08:16       9:45
  7  201 Ulf Sandström             Sävast Ski Team          2.08:47      10:16
  8  152 Jouni Suopanki            Haparanda SKT            2.12:53      14:22
  9  150 Patrik Stenberg           F 21                     2.16:55      18:24
 10  202 Marcus Mattson            Aapua IF                 2.17:04      18:33
 11  144 Per Åke Ellnebro          Bodens SK                2.21:30      22:59
 12  141 Niklas Grip               OK Renen                 2.23:05      24:34
 13  145 Roger Lundqvist           Råneå SK                 2.28:31      30:00
 14  151 Jim Niemi                 Sunderby SK              2.28:33      30:02
 15  200 Fredrik Engström          Vattenfalls IF           2.30:50      32:19
 16  147 Christoffer Hällgren      Luleå Gjutarens IF       2.37:23      38:52
 17  206 Mattias Andersson         Sunderby SK              2.38:05      39:34
 18  207 Jörgen Pikarainen         sunderby SK              2.48:58      50:27
 19  148 Henrik Innala             Ramboll                  2.54:04      55:33
 20  146 Fredrik Nilsson           I 19 IF                  2.54:11      55:40
 21  210 Bengt Esberg              Jukkasjärvi IF           3.07:50    1.09:19
 22  209 Mattias Selberg           Jukkasjärvi IF           3.22:36    1.24:05



                                Resultat  H 45 (K)
                                ==================
                                                            Banlängd 40 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  153 Odd Johan Jacobsen        Alta                     2.07:36          0
  2  156 Thomas Riström            Lule Postens IF          2.08:23         47
  3  161 Lars-Erik From            Mefos IF                 2.12:28       4:52
  4  159 Pauli Rantala             Koukka IF                2.14:40       7:04
  5  155 Lars  Sandberg            Antnäs BK                2.18:04      10:28
  6  154 Mikael Norberg            Kuivakangas SK           2.21:00      13:24
  7  160 Ulf Rudlund               Jukkasjärvi IF           2.21:04      13:28
  8  162 Jan Hilmersson            Sjulsmark SK             2.22:44      15:08
  9  157 Mikael Myrsell            LKAB Fritid              2.28:26      20:50
 10  158 Mikael Pettersson         Sunderby SK              2.38:02      30:26
 11  163 Thomas Sundvall           Bergnäsets AIK           3.18:01    1.10:25



                                Resultat  H 50 (K)
                                ==================
                                                            Banlängd 40 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  165 Geir Kristoffersen        Alta                     2.08:46          0
  2  235 Roland Arvidsson          Luleå Gjutarens IF       2.12:25       3:39
  3  167 Jan Svanberg              Intersport               2.12:44       3:58
  4  169 Roger Löv                 Råneå SK                 2.15:25       6:39
  5  164 Ilari Seppälä             Finland                  2.15:28       6:42
  6  166 Henry Antonsson           Råneå SK                 2.18:48      10:02
  7  231 Harry Olli                Lulepostens IF           2.19:05      10:19
  8  168 Henning Nynäs             Larsmo IF                2.21:22      12:36
  9  234 Per Granstedt             Strömnäs GIF             2.23:04      14:18
 10  238 Birger Wahlberg           Mefos IK                 2.30:55      22:09
 11  233 Lars Johansson            Robertsfors IK           2.35:21      26:35
 12  232 Staffan Klingert          F 21                     2.37:11      28:25
 13  239 Åke Gustavsson            Bergnäsets AIK           2.41:42      32:56
 14  237 Stig Eriksson             Skellefteå SK            2.42:49      34:03
 15  236 Leif Wanhatalo            Aapua IF                 2.55:01      46:15



                                Resultat  H 60 (K)
                                ==================
                                                            Banlängd 40 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  223 Östen Sundberg            OK Vargen                2.29:02          0
  2  172 Holger Jakobsson          Övertorneå IF            2.38:04       9:02
  3  291 Kjell Mörtberg            OK Renen                 2.39:55      10:53
  4  222 Lennart Larsson           OK Vargen                2.46:24      17:22
  5  224 Bengt Nygren              Kirunapolisen            2.49:06      20:04
  6  221 Håkan Juntti              Övertorneå IF            2.51:59      22:57
  7  174 Torsten Aili              Övertorneå IF            2.54:02      25:00
  8  292 Tore Larsson              IFK Kiruna               3.21:50      52:48



                                Resultat  D 21 (K)
                                ==================
                                                            Banlängd 40 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  178 Anna Jakobsson            Råneå SK                 2.30:54          0
  2  177 Sandra Halvarsson         F21 IF                   2.38:06       7:12
  3  180 Annika Berggren           Vittangi SK              2.41:13      10:19
  4  279 Frida Enström             OK Vargen                2.48:12      17:18



                                Resultat  D 35 (K)
                                ==================
                                                            Banlängd 40 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  182 Ulla Johansson            Sävast Ski Team          3.14:30          0
  2  181 Anna-Carin Mattsson       Aapua IF                 3.33:14      18:44



                                Resultat  D 45 (K)
                                ==================
                                                            Banlängd 40 km

Plac Nr  Namn                      Förening/Land            Sluttid       Diff
------------------------------------------------------------------------------
  1  185 Annika Nilsson            Mefos IK                 2.56:01          0


---------------------------------------------------------------------------------

RESULTATLISTA för Bodenloppet 2008-02-02  Sammandrag samtliga klasser  (K)


 Plac  Nr  Namn                 Förening/Land    Sluttid
  1    117 Johan Lintzén        Luleå Gjutarens I   1.54:24
  2    274 Mikael Larsson       I 19 IF             1.55:02
  3    133 Tommy Ljung          Gellivare SA        1.56:09
  4    272 Daniel Dyrander      Bergens IF          1.56:11
  5    122 Bernt Niva           IFK Kiruna          1.57:58
  6    142 Kjetil Fareth        Alta                1.58:31
  7    203 Lennart Töyrä        Jukkasjärvi IF      1.59:43
  8    125 Jonas Nordlander     Bodens SK           2.00:37
  9    204 Ulf Karlsson         Hortlax SK          2.00:38
  10   108 Markus Knutgård      Haparanda SKT       2.00:40
  11   111 Martin Norberg       Kuivakangas SK      2.01:50
  12   138 Anders Lundbäck      Bergnäsets AIK      2.04:46
  13   115 Tomas Larsson        Vuollerim SK        2.06:29
  14   143 Mats Olander         I 19 IF             2.06:36
  15   153 Odd Johan Jacobsen   Alta                2.07:36
  16   205 Mats Westin          I 19 IF             2.07:44
  17   149 Lars Nilsson SpringarNattavaaraby SK     2.08:16
  18   156 Thomas Riström       Lule Postens IF     2.08:23
  19   165 Geir Kristoffersen   Alta                2.08:46
  20   201 Ulf Sandström        Sävast Ski Team     2.08:47
  21   271 Peder Bodén          Lövånger Utterbäc   2.10:58
  22   139 Johan Skott          Aapua IF            2.11:16
  23   263 Stefan Juntti        Seskarö IF          2.11:22
  24   136 Petter Alapää        Korpilombolo GIF    2.11:43
  25   116 Per  Janzon          Arboga SK           2.12:16
  26   235 Roland Arvidsson     Luleå Gjutarens I   2.12:25
  27   161 Lars-Erik From       Mefos IF            2.12:28
  28   253 Göran Gunnelbrant    LKFF                2.12:38
  29   167 Jan Svanberg         Intersport          2.12:44
  30   113 Samuel  Mukkavaara   Överkalix IF        2.12:50
  31   152 Jouni Suopanki       Haparanda SKT       2.12:53
  32   69  Roger Tillstam       LKFF Kiruna         2.13:41
  33   159 Pauli Rantala        Koukka IF           2.14:40
  34   169 Roger Löv            Råneå SK            2.15:25
  35   164 Ilari Seppälä        Finland             2.15:28
  36   67  Jari Vanhapiha       Finland             2.15:56
  37   109 Mattias Karlsson     Ulricehamns IF      2.16:31
  38   150 Patrik Stenberg      F 21                2.16:55
  39   202 Marcus Mattson       Aapua IF            2.17:04
  40   132 Fredrik Malmström    Sävast SKi Team     2.17:09
  41   155 Lars  Sandberg       Antnäs BK           2.18:04
  42   166 Henry Antonsson      Råneå SK            2.18:48
  43   57  Magnus Granberg      Strömnäs GIF        2.18:49
  44   231 Harry Olli           Lulepostens IF      2.19:05
  45   154 Mikael Norberg       Kuivakangas SK      2.21:00
  46   160 Ulf Rudlund          Jukkasjärvi IF      2.21:04
  47   168 Henning Nynäs        Larsmo IF           2.21:22
  48   144 Per Åke Ellnebro     Bodens SK           2.21:30
  49   162 Jan Hilmersson       Sjulsmark SK        2.22:44
  50   234 Per Granstedt        Strömnäs GIF        2.23:04
  51   141 Niklas Grip          OK Renen            2.23:05
  52   56  Sture Olsson         Bodens SK           2.23:38
  53   135 Stefan Hertil        OK Sarven           2.23:50
  54   130 David Englund        STIL                2.24:13
  55   77  Peter Hietala        Övertorneå IF       2.26:55
  56   121 Magnus Persson       Evertsberg SK       2.27:52
  57   75  Erik Sundström       Älvsby IF           2.27:56
  58   157 Mikael Myrsell       LKAB Fritid         2.28:26
  59   145 Roger Lundqvist      Råneå SK            2.28:31
  60   151 Jim Niemi            Sunderby SK         2.28:33
  61   128 Andreas Larsson      Nattavaaraby SK     2.28:55
  62   223 Östen Sundberg       OK Vargen           2.29:02
  63   264 Vidar Långås         Sunderby SK         2.30:36
  64   200 Fredrik Engström     Vattenfalls IF      2.30:50
  65   178 Anna Jakobsson       Råneå SK            2.30:54
  66   238 Birger Wahlberg      Mefos IK            2.30:55
  67   74  Rune Karlsen         Bodö                2.31:07
  68   124 Jonas Kyrö           Pajala IF           2.31:17
  69   45  Roger Elimä          Strömnäs GIF        2.31:23
  70   51  Johan Lahti          BAIK                2.32:08
  71   79  Thomas Hansson       Granhults IK        2.32:18
  72   270 Gösta Emmoth         Kangas IK           2.32:54
  73   305 Lars Eriksson        LKIF                2.33:36
  74   89  Simon Norman         Exait IF            2.33:52
  75   59  Ulf Wikström         Antnäs BK           2.35:10
  76   78  Christer Martinsson  Granhults IK        2.35:17
  77   233 Lars Johansson       Robertsfors IK      2.35:21
  78   129 Tommy Vestman        Vittjärvs IK        2.35:34
  79   66  Carl-Gustaf Taavo    Telia IF            2.36:10
  80   70  Brage Strang WikströmBodens SK           2.36:34
  81   58  Jan Ek               Råneå SK            2.37:03
  82   232 Staffan Klingert     F 21                2.37:11
  83   147 Christoffer Hällgren Luleå Gjutarens I   2.37:23
  84   126 Lars Hortlund        Älvsby IF           2.37:34
  85   91  Henry Pilstål        OK Renen            2.37:45
  86   76  Börje Öhman          Övertorneå IF       2.37:47
  87   158 Mikael Pettersson    Sunderby SK         2.38:02
  88   268 Helge Nilsson        Bodens Garnison     2.38:03
  89   172 Holger Jakobsson     Övertorneå IF       2.38:04
  90   206 Mattias Andersson    Sunderby SK         2.38:05
  91   177 Sandra Halvarsson    F21 IF              2.38:06
  92   140 Simon Mattson        Aapua IF            2.38:42
  93   307 Håkan Olovsson       Bodens SK           2.38:45
  94   83  Bengt Ranneberg      Sunderby SK         2.38:56
  95   48  Jörgen Paulsson      Råneå SK            2.39:08
  96   102 Gunilla Mariedal     Korpilombolo        2.39:14
  97   118 Johan Granlund       Lövånger Uttersjö   2.39:30
  98   86  Anders Moritz        Nattavaaraby SK     2.39:32
  99   90  Håkan Tavo           Aapua IF            2.39:34
 100   258 Magnus Rönnberg      Antnäs BK           2.39:36
 101   291 Kjell Mörtberg       OK Renen            2.39:55
 102   255 Inge Fredriksson     Råneå SK            2.40:30
 103   304 Erik Öhrneling       Bergnäsets AIK      2.41:10
 104   180 Annika Berggren      Vittangi SK         2.41:13
 105   239 Åke Gustavsson       Bergnäsets AIK      2.41:42
 106   47  Ulf Nilsson          Jokkmokks SK        2.41:47
 107   301 Folke Henriksson     Sunderby SK         2.41:52
 108   60  Torbjörn Lundberg    Piteå If Orienter   2.42:40
 109   95  Ove Resin            OK Vargen           2.42:43
 110   237 Stig Eriksson        Skellefteå SK       2.42:49
 111   127 Niklas Zackrisson    IF Spirit IF        2.43:00
 112   302 Erik Vallin          Vittjärvs IK        2.43:27
 113   93  Anders Lundström     Hortlax SK          2.43:32
 114   273 Matteus Breimar      Rutviks SK          2.43:37
 115   84  Örjan Kristenson     Stormfjäll          2.44:17
 116   50  Robert Nymo          Bodens SK           2.44:26
 117   306 Rolf Lantto          Rosvik IK           2.45:26
 118   107 Magnus Söderberg     Stil                2.45:30
 119   222 Lennart Larsson      OK Vargen           2.46:24
 120   80  Björn Holmgren       OK Vargen           2.47:16
 121   279 Frida Enström        OK Vargen           2.48:12
 122   257 Bertil Leijding      Strömnäs GIF        2.48:42
 123   254 Torbjörn Köhler      Ernst & Young       2.48:46
 124   207 Jörgen Pikarainen    Sunderby SK         2.48:58
 125   224 Bengt Nygren         Kirunapolisen       2.49:06
 126   137 Peter Sköllemark     Infjärdens SK       2.49:08
 127   265 Göran Karlsson       Norrfjärdens IF     2.51:21
 128   104 Inger Johansson      Sattajärvi IF       2.51:32
 129   221 Håkan Juntti         Övertorneå IF       2.51:59
 130   134 Magnus Sandvall      Malmberget AIF      2.52:26
 131   261 Jan Leven            Mefos IK            2.53:36
 132   174 Torsten Aili         Övertorneå IF       2.54:02
 133   148 Henrik Innala        Ramboll             2.54:04
 134   146 Fredrik Nilsson      I 19 IF             2.54:11
 135   114 Erik Wall            Stil                2.54:17
 136   236 Leif Wanhatalo       Aapua IF            2.55:01
 137   251 Nils Palmgren        OK Renen            2.55:05
 138   61  Magnus  Nilsson      Sunderby SK         2.55:59
 139   185 Annika Nilsson       Mefos IK            2.56:01
 140   94  Rune Nilsson         OK Vargen           2.56:05
 141   260 Urban Fägnell        Bergnäsets AIK      2.56:42
 142   97  Marita Nykäinen      Pajala IF           2.57:07
 143   44  Henrik Erlandsson    Sunderby SK         2.59:57
 144   85  Morten Hammer        Stormfjäll          3.00:13
 145   103 Stina Johansson      I 19 IF Boden       3.00:47
 146   92  Per Henriksson       Bergnäsets AIK      3.00:56
 147   55  Jörgen Brunström     Bodens SK           3.02:24
 148   43  Rolf Modig           Telia FF Luleå      3.02:44
 149   81  Niklas Eskelinen     Pajala IF           3.04:57
 150   303 Hans Jönsson         FM Log              3.07:04
 151   73  Thomas Lindell       Vittjärvs IK        3.07:40
 152   210 Bengt Esberg         Jukkasjärvi IF      3.07:50
 153   266 Per Andersson        Svappavaara IF      3.08:26
 154   65  Fredrik Resman       Björnstorps IF      3.08:48
 155   267 Lars Johansson       Brändöns IF         3.09:39
 156   64  Eric Lundgren        BBK                 3.10:56
 157   87  Göran Simu           Övertorneå IF       3.11:28
 158   259 Thomas Utterström    Antnäs BK           3.13:46
 159   182 Ulla Johansson       Sävast Ski Team     3.14:30
 160   262 Per-Erik Larsson     IK Örnen            3.15:43
 161   62  Markus Kylmämaa      BAIK                3.16:00
 162   163 Thomas Sundvall      Bergnäsets AIK      3.18:01
 163   49  Jens Sundström       Antnäs BK           3.18:40
 164   252 Rolf Gunnelbrant     Jukkasjärvi IF      3.18:44
 165   292 Tore Larsson         IFK Kiruna          3.21:50
 166   100 Iréne  Danielsson    Piteå If Orienter   3.22:10
 167   209 Mattias Selberg      Jukkasjärvi IF      3.22:36
 168   88  Göran Finni          Bergnäsets AIK      3.24:15
 169   46  Martti Jokelainen    Bodens SK           3.25:18
 170   71  Mats Johansson       Kiruna              3.29:48
 171   123 Jonas Mattsson       LKAB Fritid         3.32:26
 172   181 Anna-Carin Mattsson  Aapua IF            3.33:14
 173   63  Anders  Callert      I 19 IF             3.36:11
 174   99  Annika Lennstam      Hägersten           3.37:14
 175   101 Karin Sandling       Harads IF           3.59:20
 176   96  Carina Roos          Vidsels IK          4.15:41

                                       -ttt-

Tillbaka till menyn